Surâs și Terapie

Surâs si Terapie
Asociatia Surasul Albastru
Credem ca suntem datori ca si comunitate sa construim un viitor mai bun copiilor, indiferent de dizabilitate si de aceea luptam ca ei sa aiba posibilitatea de a face mai multe ore de terapie intr-un cadru in care ei se simt intelesi si in care pot invata mai mult. Un copil diagnosticat cu autism are mari şanse de recuperare dacă începe terapia de timpuriu si el va fi util comunitatii in masura in care alegem sa il integram si sa investim in el. Viziunea Centrului de zi pentru copii cu dizabilitati Surasul Albastru, acea de a fi insotitorul copiilor cu autism se rezumă la schimbarea percepţiei la nivel de societate a ideii de tulburare de spectru autist și asocierea acesteia cu șanse sporite de recuperare, integrare și autonomie, care poate aduce contribuții comunității în care trăiește. In cadrul Centrului de zi pentru copii cu dizabilități Surâsul Albastru se oferă zilnic servicii de terapie cognitiv-comportamentală, consiliere si socializare pentru 29 copii diagnosticati cu o tulburare din spectrul autist si pentru familiile acestora. Centrul functionaeaza din 2012, sprijinind de-a lungul timpului 150 de copii si adolescenti cu dizabilitati. Prin proiectul Suras si terapie, copii din centrul de zi vor primi o sedinta in plus de terapie in urmatoarele 3 luni si vom arata inca o data ca impreuna mergem mai departe!
30 de copii cu autism, tulburare de atenție, intarziere in dezvoltarea cognitiva.
3 luni (august - octombrie 2019)
Florin Cruceanu - manager Asociatia Surasul Albastru Raluca Purici - asistent social, Echipa de terapeuti implicati in mod direct in oferirea serviciilor de terapie cognitiv comportamentala si a activitatilor de socializare sunt: Lidia Balint - psiholog si coordonator al Centrului de zi Surasul Albastru, Georgiana Alupoaei - terapeut, Madalina Pislaru - psiholog, Eliza Roca - psiholog, Cosmin Bejan - psihopedagog, Nicolae Porcescu (psihopedagog, voluntar).
Raluca Purici, 0742784898, ralush_p@yahoo.com

Cristina Nichita
Ina Cristea
Îmi doresc sa ajut copiii care au nevoie de ajutorul nostru