Inot pentru tinerii supravietuitori de cancer

Inot pentru tinerii supravietuitori de cancer
Asociatia Little People Romania
Asociatia Little People Romania desfasoara un program zilnic de suport psiho-social pentru pacientii internati pe sectiile de oncologie din tara. Programul de interventie structurat, cunoscut de copii sub numele de „Nu Mi-e Frica!”, il are in centrul sau pe ,,Leul cel Curajos” – mascota programului. Programul presupune un plan standardizat de terapie prin joc unic cu tematica medicala, intelegerea si acceptarea procedurile medicale, colaborarea cu personalul medical, dezvoltarea emotionala armoniosa. Un program fara egal in Romania si intreaga Europa, este Clubul Temerarii – Comunitatea Nationala a Tinerilor Romani Supravietuitori de Cancer infiintat de Asociatia Little People in anul 2006, din dorinta de a oferi o voce puternica tinerilor care au terminat tratamentul onologic. Prin intermediul Clubului Temerarii, Asociatia Little People ofera suport atat tinerilor care au finalizat tratamentul cat si fratilor si surorilor acestora, asigurand sustinere reciproca si facilitand reintegrarea lor reusita in viata de adolescent sau tanar adult dupa tratament. Pentru Comunitatea Temerarii, asociatia faciliteaza doua intalniri anuale de vara si una in preajma Craciunului cu peste 200 de participanti, tineri supravietuitori de cancer, fosti pacienti recomandati de doctori din toate cele 13 sectii de oncopediatrie cu care asociatia colaboreaza, intalniri in cadrul carora au sansa sa impartaseasca unii din experienta celorlalti si sa dezbata teme de real interes pentru nevoile lor. Aceste intalniri nu presupun nici un cost din partea tinerilor supravietuitori. Participarea noastra la Swimathon are in vedere strangerea de fonduri ce vor permite participarea tinerilor supravietuitori de cancer la evenimentele marca Temerarii. Fii alaturi de noi, inoata sau sustine proiectul Asociatiei Little People Romania la Swimathon.
Tinerii supravietuitori de cancer din zona Moldovei
1 iulie 2017 - 31 decembrie 2017
Mariana Pricope – Coordonator proiect; Oana Rusu – Responsabil campanie de promovare;
Mariana Pricope, Tel. 0753.010.572, email: marianapricope@ymail.com

Pricope Mariana
Pentru ca acesti tineri sunt niste eroi, care merita orice efort

1) Little swimmers