Asociatia Lindenfeld, Programul educational "Ajungem MARI"

Asociatia Lindenfeld, Programul educational "Ajungem MARI"

Numarul mare de copii din centrele de plasament si numarul redus de personal cauzeaza o slaba implementare a activitatilor de timp liber. Multi copii talentati la dans, pictura, muzica, cu abilitati deosebite, au nevoie de cursuri profesioniste. Ei au nevoie de ajutor in pregatirea temelor, dar si de activitati (re)creative care sa ii ajute sa se dezvolte si sa isi descopere abilitatile. Prin intermediul jocurilor si al activitatilor in echipa vor reusi sa se dezvolte armonios!

120 de copii din cele 3 centre de plasament, dar si din cele 8 apartamente sociale din Iasi vor putea sa isi petreaca timpul liber:

- jucand board games alaturi de educatori si voluntari;
- facand activitati sportive ca: tenis de masa, badminton;
- avand sansa sa mearga la cursuri de dans, muzica, teatru etc.

Obiectivele proiectului sunt:

O1 - sa isi descopere abilitatile personale (prin ateliere si workshopuri);
O2 - sa isi formeze deprinderea de a lucra in echipa si de a colabora (prin intermediul jocurilor educative si al activitatilor in grup);
O3 - sa descopere o noua lume prin lectura cartilor copilariei;
O4 - sa deprinda valorile umane de egalitate, respect, toleranta, si generozitate (prin exemplul dat de catre educatori, voluntari, dar si de catre celelalte persoane cu care intra in contact);
O5 - sa dea frau liber visurilor (prin intermediul cursurilor cu traineri din diverse domenii).

120 de copii cu varste cuprinse intre 6 si 18 ani, din 3 centre de plasament si 8 apartamente sociale, educatori si 70 de voluntari ai programului educational.

Iulie 2016 - Decembrie 2016 (6 luni)

2 module desfasurate:

Modulul de vara - iulie - septembrie 2016

Achizitionarea materialelor necesare (jocuri educative si materiale didactice).
Inceperea si folosirea acestor materiale de catre beneficiari (copii), impreuna cu educatori si voluntari.
Copiii vor forma echipe si vor participa la activitatile desfasurate in centre.
Inceperea activitatilor extra-scolare (cursuri de dezvoltare personala).

Modulul de toamna - octombrie - decembrie 2016

Se vor desfasura ateliere interactive, proiecte educative si de orientare profesionala.
Va avea loc organizarea unui Targ de Cariera in cadrul caruia copiii vor putea purta discutii cu profesionisti din diverse domenii.

120 de copii institutionalizati vor putea sa isi petreaca timpul liber intr-un mod cat mai placut:

- prin intermediul activitatilor extra-scolare cu traineri specializati;
- prin achizitionarea materialelor didactice necesare si a jocurilor educative (17 la numar: Activity, Monopoly, Sah, Rummy, Nu te supara, frate!, Piticot, Dixit, Saboteur, Domino, Marocco, Carti de joc, Edu Science - joc cu experimente, Scrabble, Catan, Uno, Jocul literelor mari, Jocul cifrelor magnetice), carti de citit ce vor fi utile in cadrul activitatilor;
- prin procurarea a 3 camere foto, care vor putea surprinde momentele placute din viata copiilor din centre;
- prin achizitionarea a 3 mese de tenis.

- cresterea vizibilitatii proiectului „Ajungem MARI” in comunitate;
- voluntarii vor fi ajutati sa desfasoare activitati utile si eficiente, folosind materiale didactice atractive si jocuri educative;
- copiii isi vor putea dezvolta abilitatile alaturi de traineri cu experienta;
- voluntarii vor influenta pozitiv comportamentul si atitudinea copiilor, in urma intalnirilor;
- copiii isi vor insusi deprinderi practice de lucru in echipa si isi vor descoperi pasiunile.

10.000 lei

Director program: Iarina Stefanescu (va distribui fondurile in cadrul programului educational) Coordonator voluntari Iasi & coordonator fundraising: Constantin Tomulesei (va coordona intreaga activitate a voluntarilor si ajuta la strangerea fondurilor) Membri fundraising: Loredana Cocis, Mihail Dadun, Oana Iordache, Gabriela Macsim (vor ajuta coordonatorul in strangerea fondurilor) PR Social Media: Maria Ciobanu (se va ocupa de imaginea proiectului, promovandu-l pe pagina de Facebook, dar si pe alte canale de informare)

Constantin Tomulesei nr. tel.: 0755761409, e-mail: tomulesei.constantin@ac.tuiasi.ro